PVC Doğrama

PVC doğrama, kapı ve pencere sistemlerinde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Dayanıklı yapısı ve uzun ömürlü performans göstermesi ile böne çıkan PVC doğra sistemleri, aynı zamadan yaşam alanlarınıza modern bir görünüm katar. 

PVC Doğrama

Uzun Ömürlü Yapı


Kaliteli materyallerden üretilen PVC doğrama uygulamaları uzun süreli performans gösterir.

Dış Etkenlere Karşı Koruma


Olumsuz hava koşullarında oluşabilecek durumlara karşı etkin koruma sağlar.

Modern Görünüm


Şık ve estetik görüntüsü ile yaşam alanlarınızın dekorasyonuna uyum sağlar.

PVC Doğrama Nedir?

Plovinil Klorür, kısaltma tabiri ile PVC, günlük hayatımızda kullandığımız ürün ve nesnelerin birçoğunda yer edinir. 2 adet formu bulunur. Bunlar katı ve esnek olmak üzere gruplandırılır. Katı yapısı ile PVC, yapı malzemelerinde kullanılır. Örnek vermek gerekirse kapı, pencere, boru gibi ürünlerin üretimi ve imalatında kullanılır. 

Dayanıklı bir hale getirilen plastiğin işlemden geçip ihtiyaca göre şekillendirilmesine PVC doğrama işlemi denir. Kapı, pencere ve kanat üretiminde kullanılan PVC çeşitli işlemlerden geçer ve daha dayanıklı hale gelir. İşlemden geçen PVC maddesi kullanıcının talebine göre ister kapı ister pencere şeklinde üretilerek kullanıcıya sunulur. Buradaki şekillendirme işlemi PVC doğramadır.

PVC Doğrama Çeşitleri Nelerdir?

Kapı, pencere gibi birçok alanda tercih edilen PVC doğrama çeşitleri vardır. PCV doğrama modelleri ile kapatılan mekanlar sese, yüksek ısıya ve benzeri dış etmenlere karşı yalıtılmış olur.  PVC işlemi sadece evlere değil farklı mekanlara da uygulanabildiği için her mekân uyumlu olan çeşitleri vardır. PVC doğrama çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Klasik, Tek Açılım PVC Sistem
 • Vasistas PVC Sistem (Üstten Yarım Açılan)
 • Çift Açılım PVC Sistem

Klasik, Tek Açılım PVC Sistem

Düşey menteşeler kullanılan bu sistemde kanatlar sağa veya sola, içe veya dışa doğru açılabilir özelliğe sahiptir. Bu sistemlerin yaygın olarak kullanılması işlevsel özellikleri ve kolay montaj imkânı sunmasıdır.

Vasistas PVC Sistem (Üstten Yarım Açılan)

Kanadın alt yatay profilinde bulunan vasistas sistemi PVC doğrama pencere mekanizmasının üstten açılmasını sağlar. Özel makas sistemi pencerenin belirli bir seviyede açılamasına yardımcı olur. Vasistas mekanizmasına sahip olan PVC ürünleri genellikle banyo ve tuvalet gibi alanlar da tercih edilir. Vasistas özelliği çift açılım PVC sistemlerine sahip kapı ve pencerelerde uygulanabilir. Havalandırma için oldukça ideal sistemler olan vasistas PVC sistemlerinin tek zorluğu temizliğidir.

Çift Açılım PVC Sistem

Klasik sistemle vasistas sisteminin birleşiminden oluşan hem üstten hem de yan taraflardan açılabilen çift açılım PVC mekanizması yalıtım özelliği ile yaşam alanlarını ses ve dış etmenlere karşı korur. Çift açılımlı sistem kullanıcılarına fonksiyonel avantaj sunarken aynı zamanda pencere açılmadan ortamın havalandırılmasını sağlar. Çift mekanizmaya sahip olduğu için klasik sisteme göre fiyatları daha yüksektir.

PVC Doğrama ile Alüminyum Doğrama Farkı Nedir?

Geniş kullanım alanı sunan PVC doğrama işleminin ana maddesi plastik polimerdir. Alüminyum doğramanın ise tek ve ana maddesi yine alüminyumdur. Alüminyum doğrama PVC doğrama gibi kullanıcı ihtiyacına yönelik kapı ve pencere sistemlerinin şekillendirilip üretilmesidir.   Plastik polimer, esnek ve dayanıklı bir madde olmasının yanı sıra alüminyum doğrama işlemine göre daha uygun fiyatlıdır. Bunun yanı sıra kullanılan yalıtım malzemeleri Alüminyum doğramaya göre daha fazla hava geçirgenliğine sahiptir. Alüminyum PVC doğrama işlemi sıfır hata ile yapılması gerekirken PVC doğrama sahip olduğu esnek yapısı ile hata payını kaldırabilen bir üründür.   

PVC Doğrama Montajı Nasıl Yapılır? Ne kadar Sürer?

PVC doğrama işlemi ile üretilen pencereler önce orta kayıtlar olmak üzere testerelerle kesilir. Ardından kasa kenarları da aynı işlemden geçer. Montaj işleminde önemli olan nokta çıkarılan pencerenin yerindeki sıvanın dökülmemesidir ve sıvanın dökülmemesi için PVC doğrama düşey ve yatay şekilde çekilerek çıkarılır. Bu işlem sonrasında yeni pencerede bulunan kanat ve kasanın cam çıtaları çıkarılır ve malzemelerin karışmaması için gruplanır. 

PVC kasa duvara sabitlenir ve diğer montaj parçaları kasaya yerleştirilir. Kasa ve kanatların sabitliğinden emin olduktan sonra sabit cam yerine konumlandırılır ve tüm cam çıtaları çakılır. Kasa ve duvar arasında kalan boşluk özel köpükle doldurulur. Ardından PVC doğrama işleminden çıkan pencere duvara içten ve dıştan olacak şekilde silikonla tam anlamıyla sabitlenir. PVC doğrama montaj süresi alanın büyüklüğü ve kapı veya pencere sayısına göre değişiklik gösterebilir.

PVC doğrama ve PVC tamiri işlemlerinizi için alanında uzman tecrübeli personel ile çalışmayı ihmal etmeyin.

PVC Doğrama Avantajları Nelerdir?

PVC doğrama dayanıklı yapısı ile ön plana çıkarken kullanım kolaylığı sayesinde en çok tercih edilen ürünler arasında yerini de alır. İşlevsel yapısı kullanıcılarına kolaylık sağlarken dayanıklı özellikleri ile uzun kullanım imkânı sunar. Sayısız kolaylık sunan PVC doğrama işleminin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Su sızdırmaz özelliği sayesinde yaşam alanlarını dış etkenlere karşı korur.
 • Şık ve estetik görüntüsü ile ev dekorasyonuna uyum sağlar.
 • Temizliği ve bakımı oldukça kolaydır. 
 • Uzun süre bakıma ve onarıma ihtiyaç duymadıkları için ekstra bir masraf oluşturmaz. 
 • Çürüme, paslanma, bükülme ve çözülmeye karşı dayanıklı yapısı ile uzun yıllar kullanım imkânı sunar.
 • Çeşitli işlemlerden geçen PVC doğrama, ısıya ve yanmaya karşı da dayanıklıdır.
 • Geri dönüştürülebilen malzemeler oldukları için çevreci özelliklere sahiptir.
 • Üretim işleminde düşük enerji tüketir. Enerji tasarrufuna da katkı da bulunur.

PVC Doğrama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PVC doğrama firmaları müşterilerine farklı şekillerde hizmet sunar. PVC doğrama seçerken hem firmaya hem de ürünü dikkat etmek gerekir. Doğru firmayı bulduktan sonra öncelikle PVC’nin hangi alanda ne için kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü birden fazla olan PVC doğrama çeşitleri alanların ihtiyacına göre tasarlanıp üretilir. PVC doğrama modelleri seçildikten sonra PVC’nin sahip olduğu özelliklere dikkat edilmelidir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • İçerisinde destek sacı olması
  • Menteşelerin bağlı olduğu kısmın içerisinde çelik destek olması
  • PVC pencerelerin cam çıtalarının 16 mm, doğrama kalınlığının 70 mm ve odalı doğramanın 6 mm şeklinde üretilmesi
  • Mantar başlığa sahip olan güvenlik kitlerinin kullanılması
 • PVC doğrama montaj sözleşmesi ve garantisinin olması
 • PVC doğrama kullanılacak olan alanın dekorasyonuna göre PVC doğrama renkleri seçilmelidir.

PVC Doğrama Fiyatları Ne Kadardır?

PVC doğrama fiyatları, uygulama yapılacak alanın ölçüsü, PVC doğrama malzemeleri ve benzeri etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Karadeniz Cam Balkon, kaliteli PVC doğrama gibi çeşitli uygulamaları uzman ve teknik ekibi ile sizlerle buluşturur.

PVC Doğrama Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

PVC doğrama modelleri ile ilgili sıkça sorulan sorular kategorisinde, ‘PVC bakım ve temizliği nasıldır?’ gibi merak edilenler vardır. İçerisinde biriktirdiği toz, kir, nem gibi hususları bilmeli ve buna istinaden ortamı havasız bırakmamalısınız. Günlük eşyalarınızı silmek için kullandığınız temizlik malzemeleri ve ekipmanlarını kullanarak kolay bir şekilde bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tuz ruhu, renk açıcı çözeltiler gibi kimyasalları uygulamamalısınız.

Neden Karadeniz Cam Balkon’u Tercih Etmelisiniz?

PVC doğrama firmaları arasında var olan ve kaliteli PVC doğrama gibi çeşitli işlemeleri uzman teknik ekibi ile gerçekleştiren Karadeniz Cam Balkon sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar. Gelişen teknolojiyi takip eden uzman kadro ve her ihtiyaca uygun ürün üretebilecek PVC doğrama uygulamaları için hemen Karadeniz Cam Balkon ile iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler

Bizimle İletişime Geçin

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim yolları ile bize ulaşabilirsiniz.

+90 553 789 3194

Bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilir veya randevu oluşturabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Talep formu oluşturun.
Biz sizi arayalım.