Korkuluk

Korkuluk sistemleri, günlük hayatta kullandığımız birçok alanda güvenliği sağlamak üzere tercih edilen uygulamalardır. Sağladığı güvenliğin yanı sıra iyi bir görüntü de oluşturan bu ürünler, zamanın şartlarına ayak uydurmanıza da yardımcı olur. Tüm yaşam alanlarınızda korkuluk sistemlerinden faydalanabilir, modern bir görünüm elde ederken yaşam veya hizmet alanlarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

korkuluk sistemi

Uzun Ömürlü Yapı


Kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen korkuluk modelleri uzun süreli performans gösterir.

Güvenli Yaşam Alanları


Korkuluk modelleri yaşam alanlarınızı daha güvenli hale getirir.

Şık ve Modern Görünüm


Korkuluk tasarımları uygunlandığı alana modern bir gönünüm kazandırır.

Korkuluk Sistemleri Nedir?

Yapılar, havuzlar, merdivenler, inşaat alanları ve daha birçok bölgede korkuluk sistemleri ile karşılaşırız. Korkuluk sistemlerinin ana amacı, güvenliği sağlamaktır. Bununla birlikte bu yapılar göze hitap eden estetik uygulamalar olarak da değerlendirilir. Ayrıca katlanır cam balkon, sürgülü sistem cam balkon gibi sistemlerin de kolay bir şekilde balkona uyarlanmasını sağlar. Aynı durum alüminyum doğrama sistemleri için de geçerlidir. Korkuluk sistemleri böylece diğer uygulamaların kolay bir şekilde ilgili yaşam alanına entegre edilmesine olanak tanır. Bu sayede yapılar daha güvenli, tasarım olarak göze hitap ederek prestij kazanır. Olası can güvenliğini tehlikeye sokacak durumlarda emniyet sağlar. Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, korkuluk sistemleri mimari ve dekorasyon sektörlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Korkuluk sistemlerifarklı profillerden oluşur. Bunlar;

 • Alüminyum,
 • Demir,
 • Ahşap

şeklide sıralanır. Özellikle alüminyum korkuluk modelleri yapısı itibari ile uzun ömürlüdür. Aynı zamanda paslanma ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Bu gibi sistemlerde değeri belirleyen en önemli unsurlardan birisi de sağlam bir konstrüksiyondur. Alüminyum korkuluklar sağlam olmasının yanı sıra ağırlık olarak hafiftir. Bu da onun değerini maksimuma çıkartmakla birlikte tercih edilebilirliğini arttırır. Ayrıca demir ve ahşap korkuluk sistemlerine nazaran daha kullanışlıdır. Çünkü diğer iki gruptaki ana maddeler, düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Keza demir ve ahşap, çok uzun yıllar boyunca aynı işlevselliği korumakta güçlük çeker.

Korkuluk Çeşitleri Nelerdir?

Korkuluklar kullanıldığı her alanda güvenliği sağlamaya yararken estetik açıdan da hoş bir görüntü yaratır. Bu sistemler kendi aralarında farklı çeşitlere ayrılır. Gerek uyumluluk gerekse de kullanılan malzeme nedeni ile kullanım alanları değişir. Korkuluk çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanır; 

Alüminyum Korkuluk

Teras, merdiven, havuz veya balkon kenarları gibi yerlerde kullanılan alüminyum korkuluklara aynı zamanda küpeşte adı da verilir. Alüminyum merdiven korkuluğu yapı bakımından demirden daha hafiftir. 

Demir Korkuluk

Bu sistemler genel olarak en sık tercih edilen pratik ve uygun fiyatlı modellerdir. 

Ahşap Korkuluk

Bu modeller hem iç hem de dış mekanlarda iddialı bir görüntü yakalamak için kullanılır. Ayrıca kalite bakımından sağlam yapıya sahiptir. 

Cam Korkuluk

Cam, estetik açıdan mimarilere farklı bir görüntü katar. Cam balkon korkuluk modelleri, bu estetik yapıyı bozmadan yapıları daha kullanışlı hale getirir. 

Ferforje Korkuluk

Farklı motiflerden oluşan bu modeller görsel açıdan oldukça dikkat çekicidir. Ferforje balkon korkuluk çeşitleri günümüzde en sık kullanılan modellerdir

Korkuluk Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Korkulukların kullanım alanları oldukça fazladır. Birbirinden farklı bahçe, balkon, havuz gibi yerlerde güvenliği sağlamak ve aynı zamanda estetik bir görüntü kazandırmak için kullanılır. Kullanım alanlarından bazıları şu şekilde sıralanır; 

 • Balkon Korkulukları
 • Merdiven Korkulukları
 • Pencere Korkulukları
 • Havuz Korkulukları
 • Bahçe Korkulukları

Balkon Korkulukları

Balkonlarda hem estetiği hem de güvenliği sağlamak için kullanılır. Pek çok farklı malzemeden üretilir. 

Merdiven Korkulukları

Merdiven korkuluk modelleri hem anahtarlı hem de anahtarsız kullanılan modellerdir. 

Pencere Korkulukları

Bağlantı şekli bakımından diğer modellere göre biraz daha farklı olan bu çeşitte dayanıklılık oldukça önemli bir etkendir. 

Havuz Korkuluklar

Havuzların etrafına herhangi bir olumsuz duruma karşı konumlandırılan yapılardır. Farklı malzemelerden yapılır. 

Bahçe Korkulukları

Bahçe korkuluk modelleri, demir, ahşap ve alüminyum profiller kullanılarak oluşturulan yapılardır. Bahçe korkuluğu oldukça kullanışlı modellerdir. 

Korkuluk Sistemleri Özellikleri Nelerdir?

Bu sistemler oldukça gelişmiş sistemler olduğu için pek çok farklı özellikleri bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanır;

 • Hırsızlık gibi durumlara karşı güvenliği sağlar.
 • Estetik açıdan kullanılan ortama farklı bir hava katar.
 • Temizliği oldukça kolaydır. 

Korkuluk Sistemlerin Montajı Nasıl Yapılır?

Korkuluk montajı, yapılacak işlemin türüne, uygulamanın büyüklüğüne ve seçilen korkuluğun türüne göre değişiklik gösterir. Sahip olmak istediğiniz korkuluk sistemini uzun süre sorun yaşamadan kullanmak istiyorsanız montaj hizmetinin profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesini sağlamalısınız. Montaj hizmetini yanısıra korkuluk tamiri işlemlemleriniz için de alanında uzman ve tecrübeli ekipleri tercih etmelisiniz.

Korkuluk Ölçüsü Nasıl Alınır?

Korkuluk ölçüsü almak için öncelikli olarak alanında uzman ekiplerden yardım almak gerekir. Bu işlemler sürekli olarak yenilenen işlemler olmadığı için doğru ölçünün alınması oldukça önemlidir. Ölçe alma işlemi kapsamında ilk etapta korkulukların yapılacağı alan incelenir. Doğru alan seçildikten sonra ölçü alınır. Ölçü alımı kısa bir süre içinde tamamlanan bir işlemdir. Bundan sonraki süreçte ise tercih edilen korkuluk modelinin montajına geçilir. 

Korkuluk Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

Korkulukların kullanıldığı alanlara sağladığı pek çok avantaj vardır; bunlardan bazıları şu şekilde sıralanır, 

 • Uzun ömürlüdür ve sürekli olarak yenileme gerektirmez.
 • Temizliği oldukça kolaydır.
 • Kullanıldığı ortamı daha güvenli bir hale getirir.
 • Doğa dostu yapılardır.
 • Hem dış hem de iç mekanlara uyum sağlar.
 • Kullanıldığı ortamlara estetik açıdan farklı bir görüntü kazandırır. 

Korkuluk Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Korkuluk sistemleri kurulurken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bu püf noktalar sayesinde hem güvenli hem de şık bir görüntü yakalamak oldukça kolaydır. İlk etapta sistemin kurulacağı alan dikkatli bir şekilde belirlenir. Akabinde doğru bir korkuluk modeli seçilir. Bu kullanılan alana uyumlu olması için önemli bir etkendir. En son adım olarak da montajı yapılarak kullanıma hazır hale gelir. 

Korkuluk Fiyatları Ne Kadardır? Nasıl Hesaplanır?

Korkuluk fiyatları, yapılacak işlemin türüne, uygulamanın büyüklüğüne ve seçilen korkuluğun türüne göre değişiklik gösterir. Cam korkuluk fiyatları maliyet olarak demir korkuluk modelleri fiyatlarından daha yüksektir. Aynı şekilde ahşap merdiven korkuluğu fiyatları da kullanıldığı alana ve ölçüsüne göre belirlenir. Ayrıca cam merdiven korkuluğu uzunluk ölçüsü açısından daha farklı olduğu için maliyeti pencere korkuluk fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksek olur. 

Korkuluk Temizliği Nasıl Yapılır?

Korkuluk sistemleri genel olarak kolay temizlenebilen sistemlerdir. Fakat temizlik yapılırken mutlaka doğru temizlik malzemelerinin kullanılması gerekir. Bu durum uygulamanın uzun süre kullanımına da katkı sunar. Firmalar tarafından montaj sürecinden sonra kullanıcılara ürünlerin temizliğinin nasıl yapılması gerektiği genellikle bildirilir. Kullanıcılar mümkün olduğunca bu yönlendirmelere uymalıdır. Oldukça basit olan bu işlem, çeşitli hava koşulları nedeniyle kir ve toz toplayan sistemlerin daha sağlıklı kullanılmasını sağlar. 

Ankara Korkuluk Sistemleri Uygulamaları için Karadeniz Cam Balkon!

Karadeniz Cam Balkon, başta korkuluk sistemleri olmak hayatı kolaylaştıran ve bulunduğunuz ortama şıklık kazandıran pek çok sistemi sizlerle buluşturur. Pratik bir kullanım alanı sunmakla berber estetik bir görüntü yakalamayı mümkün hale getirir. Siz de Karadeniz Cam Balkon farkı ile istediğiniz her model korkuluk sistemine kolayca kavuşabilirsiniz. Detaylı bilgi için hemen iletişime geçebilir veya keşif talep formunu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. 

İçindekiler

Bizimle İletişime Geçin

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim yolları ile bize ulaşabilirsiniz.

+90 553 789 3194

Bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilir veya randevu oluşturabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Talep formu oluşturun.
Biz sizi arayalım.