Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?

cam balkon

Yüz binlerce kişi balkonlarına veya teraslarına daha şık bir görünüm kazandırmak için cam balkon sistemlerinden faydalandı. Balkonlar gibi açık alanların kapalı bir form kazanmasını sağlayan cam balkon modelleri sadece şık bir görünüm kazandırmakla kalmıyor. Elbette sistemin tercih edilmesinin en öncelikli nedeni mekanı kapalı bir hale getirmesidir.

Cam Balkon Nasıl Bir Isı Yalıtımı Sağlar?
Ancak cam balkon sistemlerinin son derece popüler bir form kazanmasının tek nedeni görsel bir şıklık değil. Aynı zamanda konutlarda ve iş yerlerinde ısı yalıtımı da sağlıyor. Çünkü sistemde kullanılan camlar bir anlamda mercek görevini üstleniyor. Güneşin yaydığı ısıyı iç mekana arttırarak veriyor. Yaklaşık olarak iç mekana ısıyı 5 ila 6 derece daha fazla vermesiyle ciddi bir ısı yalıtımı olanağı da tanıyor.

Rüzgarı ve soğuk havayı kesiyor olması da cam balkonların ısı yalıtımını güçlendiriyor. İç mekana giremeyen soğuk hava, iç mekanın ısı kaybına uğramasını da önlemiş oluyor. Bu yönüyle yakıt tasarrufu yöntemleri arasındaki yerini alan cam balkon modelleri tüm evlere öneriliyor.